Vztahy s respektem

Lektorující: Kristýna Pešáková, Petra Havlíková, Lucie Čechovská

Měli jste někdy pocit, že jsou některé vaše role v osobních či partnerských vztazích předem určeny? Že i když byste o nich chtěli vyjednávat či je změnit, nevíte, jak na to? Zda si to můžete dovolit nebo se obáváte odmítnutí?

Jakou roli hrají v našich vztazích očekávání, která společnost klade na muže a ženy? A jak tato očekávání umlčují naše skutečné potřeby a ovlivňují kvalitu našich vztahů? Lekce vám umožní v bezpečném prostředí prozkoumat dynamiku vztahů s ohledem na společenská očekávání a naši schopnost komunikovat skutečné potřeby. Prozkoumáme, co pro každého z nás znamená rovnost a jaký má dopad na kvalitu vztahů, které budujeme v práci i v soukromí.


„Když bylo synovi 13 měsíců, musela jsem se vrátit do zaměstnání. Pracovala jsem v galerii na dlouhodobém projektu s italskými uměleckými institucemi. Nechtěla jsem se vzdát práce, kterou jsem dosud na projektu udělala a navíc by to v podstatě znamenalo o tu práci přijít i do budoucna. A tak jsme s partnerem domluvili už před porodem, že se o péči podělíme a já si nastavím práci tak, aby partner mohl mít nadále v pracovním týdnu celý den pro svou práci a udržování kontaktů se svým pracovním prostředím. Když nadešel moment, kdy jsem měla nastoupit, zmocnila se mě panika, jak to všechno zvládneme a musím se přiznat, že jsem začala mít pochybnosti, jestli to partner zvládne. A jak bude na tu změnu reagovat syn. Hned po prvním měsíci jsem litovala, že jsem tyto pochybnosti měla. Nejen že se ukázalo, že jsou oba spolu v pohodě a nastavili si svůj režim fungování, navíc se mnohem více přirozeně rozprostřela veškerá tzv. neplacená práce mezi nás oba, protože jsme oba byli schopni vidět potřeby v domácnosti s ohledem na úklid, nákup a další věci. Po ještě delším čase jsem si všimla, že syn nemá problém se v jakékoliv věci obrátit s pomocí na nás oba, což přispělo k mnohem větší zastupitelnosti nás obou a v důsledku i větší svobodě nás všech.“

Klára, 33 let

Studie ukazují, že větší míra rovnosti v partnerských vztazích, například s ohledem na dělení zodpovědnosti v oblasti péče o děti a rozhodování (vybráním rodičovské dovolené ze strany muže), redukuje výskyt domácího násilí a konfliktů, a to jak násilí mezi partnery, tak zvláště násilí na dětech.

Výzkum zaměřený na volný čas v partnerství ukázal souvislost mezi mírou rovnoprávnosti a možností svobodně a přitom ve vzájemné spolupráci partnerů trávit volný čas. Páry, které se vnímají jako více rovnoprávné, hovoří o vzájemné spolupráci a větší volnosti ve výběru svého volného času. A to i tráveného individuálně. Motivací je i to, že cítí větší vzájemnou zodpovědnost za dobré životní podmínky partnera či partnerky.


2018 NESEHNUTÍ. Všechna práva vyhrazena. www.nesehnuti.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky